Найдешевший і найтихіший український ударний БПЛА

За більшості висловлення військових фахівців на сучасному етапі ведення війни, найбільш ефективним і менш затратним є безпілотні літаючи апарати (БПЛА). Вже і цивільні люди зрозуміли, що за допомогою дронів можна зберегти життя пілотів і нанести максимальних втрат супротивнику. Тому в українському суспільстві, окрім бюджетних коштів міноборони, створені ряд фондів, де можна зробити внесок для створення  своєї військової техніки, включно і БПЛА.

Журнал «Винахідник і раціоналізатор» намагається знайти в Укрпатенті інформацію про патенти українських винахідників на розробки сучасної військової техніки. За відомих причин, такі патенти не відомі широкому загалу і редакція знаходить таку інформацію, яка щойно опублікована. 

Punisher – це український багаторазовий ударний безпілотник із «найдешевшою вартістю місії у світі», як заявляють розробники. «Контейнер» із боєприпасом, як його називають творці Punisher, коштує всього 100 доларів.

Безпілотник розробляли як високоточну альтернативу далекобійній артилерійській або ракетній зброї для ураження цілей противника на дистанціях від 25 до 45 кілометрів. Punisher дає змогу знищувати цілі «з першого пострілу» та мінімізує ризик можливих втрат серед вбитих або поранених.
Журналістам з видання The Village Україна вдалось поспілкувався з розробником, представником компанії «UA Dynamics» Максимом Суботіним і він розповідає наступне.

Цей БПЛА розробили для Сил спеціальних операцій (ССО) ЗСУ. Пріоритетні цілі – командні пункти, підрозділи ППО та радіоелектронної боротьби (РЕБ), склади боєприпасів і палива, машини командного зв’язку та казарми з окупантами.

Українські військові, використовують нашу техніку іноді відверто захоплюються та починають «обробляти» першу лінію, хоча ми й не радимо. Особовий склад окупантів – це останній із пріоритетів. Вони не цінують свій особовий склад, а тому й ми не цінуємо.

Імовірне відхилення від удару Punisher – 4 метри. Радіус суцільного ураження від стандартного «контейнера» – 34 метри. За словами Максима, топпріоритети для знищення ворог ховає в населених пунктах, прикрившись мирним населенням.

«Це як скальпель. У навчених руках можна наносити ворогу смертельні поранення, впливати на управління його військами. Швидкість БПЛА – 55 метрів на секунду. Це найшвидший безпілотник такого типу в Україні, а також найтихіший безпілотник в Україні», – запевняє Суботін.

Вартість одного комплексу Punisher складає приблизно $50 000. До нього входять сам дрон і три комплекси батарей, катапульта для запуску, наземна станція (компʼютер і трекбол), антена, балістичний калькулятор, кейси для транспортування та набір для ремонту.

Тиражі Punisher невеликі й вимірюються в десятках. Безпілотники безоплатно віддають українським військовим, а гроші на їхнє виробництво збирають, фонди, один з них, — Фонд Андрія Хливнюка.

Перший прототип ударного дрона Punisher створили ще у 2016 році. Ядром проекту стали бійці різних підрозділів ЗСУ, які воюють на сході України з 2014 року.

Про боротьбу за перевагу в повітрі та російські дрони

На початку війни у 2014 році безпілотних комплексів у російських окупантів було більше, ніж у ЗСУ. «Буде помилкою, якщо будемо недооцінювати ворога. Він готувався до цієї війни задовго до 2014 року», – каже Максим Суботін.

Зокрема, російські війська мали достатній запас і літаків, і компонентів для них. «Я би навіть сказав, що на перших етапах війни ми несли велику кількість втрат, бо недооцінювали присутність їхніх безпілотників у повітрі», – зауважує Максим.

«Нам вдалося їх якщо не перевершити, то принаймні переграти. Українці – це талановита нація. Ми кмітливі, вміємо з кукурудзи та пляшки пива скласти робота, який буде навалювати москалям нівроку», – каже Суботін.

У UA Dynamics наголошують на важливості перегонів озброєнь, особливо під час війни. Саме через це Punisher не продають за кордон, кажуть, що не хочуть, щоби їхні технології працювали проти ЗСУ.

«Ми зробили ефективне рішення, ворог це бачить та адаптується, виробляє контрзаходи й тепер уже ми адаптуємось. Це потрібно навіть не для того, щоби залишатися конкурентним, а просто живим», – розмірковують розробники Punisher.

Якщо вам цікаві новітні розробки в науковій та технічній сфері, підпишіться на електронну версію нашого журналу. smileyТам ви знайдете ексклюзивні матеріали, які не були опубліковані на нашому сайті!