«Розумний» бетон, створений стартапом WaveLogix

У США на магістральних трасах збираються впровадити винахід, який заощадить мільйони доларів і значно скоротить затори через будівельні роботи. Йдеться про датчик, який дасть змогу бетону "говорити" — вбудований безпосередньо в бетонну заливку, він надсилає інженерам точні дані про міцність оточуючого його бетону і необхідність ремонту дорожнього полотна. Широке використання цієї технології знизить частоту і тривалість ремонту бетонного покриття, підвищить стійкість доріг до пошкоджень, а також скоротить вуглецевий слід від ремонтних робіт.

Стартап WaveLogix, (заснований 2021 року), розробив систему вимірювання міцності бетону REBEL. Продукт вийде на ринок наприкінці цього року. Винахід стане альтернативою тестам, які були галузевим стандартом з початку 1900-х років.

Інженери почали розробляти технологію у 2017 році, коли Міністерство транспорту Індіани звернулося до них по допомогу в усуненні передчасного виходу з ладу нещодавно відремонтованого бетонного покриття. Причиною руйнування стало неправильне визначення термінів відкриття руху цією ділянкою дороги.

Методи, які використовуються в дорожньому будівництві понад століття, вимагають випробувань великих зразків бетону в лабораторії або на об'єкті. Використовуючи ці дані, інженери оцінюють рівень міцності, якого досягне конкретна бетонна суміш після того, як її залито і залишено для застигання і набуття необхідних експлуатаційних якостей. Ці випробування добре відомі в галузі, але розбіжності між лабораторними та зовнішніми умовами призводять до неточних оцінок міцності через різні склади цементу, температуру навколишнього середовища та інші умови.

Завдяки новій технології інженерам більше не потрібно покладатися на лабораторні зразки бетону, щоб оцінити, коли свіжозалитий бетон досяг розрахункової міцності. Датчик зв'язується з інженерами через додаток для смартфона тоді, коли дорожнє покриття стає достатньо міцним, щоб витримувати інтенсивний рух. Що міцнішим буде дорожнє покриття і дотримані терміни його застигання, то рідше знадобиться його ремонт. Миттєве отримання інформації про рівні міцності бетону також дає змогу вчасно відкривати дороги для руху після заливки свіжого бетону.

Будівельники можуть встановити датчики, просто розмістивши їх на полотні дороги, що заливається. Потім кабель датчика підключається до багаторазового портативного пристрою, який розташований на узбіччі і автоматично реєструє з нього дані. За допомогою програми робітники отримують інформацію про зміни міцності бетону в режимі реального часу, що дає змогу ухвалювати рішення про відкриття дороги для руху максимально точно.

За матеріалами джерела

Якщо вам цікаві новітні розробки в науковій та технічній сфері, підпишіться на електронну версію нашого журналу. smileyТам ви знайдете ексклюзивні матеріали, які не були опубліковані на нашому сайті!