Нова система охолодження без електрики

Масштабна версія системи використати для охолодження всієї кімнати
Венбін Ван/КАУСТ

У багатьох частинах світу не вистачає інфраструктури, але вони отримують багато сонячного світла … що робить будівлі незручно гарячими. Нова система охолодження може допомогти, оскільки вона використовує комбінацію сонячного світла та солоної води — але без електрики — для виробництва охолоджуючого ефекту.

В даний час в науково-технічному університеті Саудівській Аравії імені короля Абдулли (KAUST), розробляється експериментальна установка, що використовує переваги природного явища "зміни фази", коли енергія поглинається, коли кристали солі розчиняються у воді. Це означає, що якщо додати сіль у теплу воду, ця вода швидко остигає у міру розчинення солі.

Після деяких експериментів з різними типами солі було виявлено, що одна з них, відома як аміачна селітра, працює найкраще. В основному через те, що вона дуже розчиняється у воді, охолоджуюча здатність якої у чотири рази більша, ніж у наступної за кількістю солі, хлориду амонію. Як додатковий бонус, аміачна селітра вже широко використовується в добривах і коштує досить недорого.

Крім використання в системах охолодження будівель, цю систему також можна використовувати для охолодження продуктів харчування.

У лабораторних випробуваннях воду з додаванням аміачної селітри поміщали в металеву чашку, яку в свою чергу поміщали всередину герметичної коробки з пінополістиролу. Оскільки сіль розчинялася і вода охолоджувалася, температура чашки знижувалася від кімнатної температури (приблизно 25 ºC/77 ºF) до 3,6 ºC (38 ºF) протягом приблизно 20 хвилин, вона продовжувала залишатися нижче 15 ºC (59 ºF) більше 15 годин.

Крім того, як тільки вся сіль розчинилася, для випаровування води було використано сонячне тепло. Сіль залишилася у вигляді кристалів, які утворилися на чашці — ці кристали потім можна було зібрати та повторно використати в системі охолодження. І хоча дозволити воді випаровуватися в пересушеному, посушливому середовищі може здатися марнотратним, більшість цієї води можна було б відновити та використати повторно, за умови використання сонячного колектора.

Джерело: NewAtlas

Якщо вам цікаві новітні розробки в науковій та технічній сфері, підпишіться на електронну версію нашого журналу. smileyТам ви знайдете ексклюзивні матеріали, які не були опубліковані на нашому сайті!