Перший патент на винахід паровоза

Фото: Yandex.by/collection

Винахідник з Великобританії Річард Тревітік 24 березня 1802 року отримав перший патент на паровоз, який рухається по рейках за аналогією з кінними возами, що перевозили вантажі на рейкових чавунних дорогах.

Батько Тревитика керував великим рудником, тому з самого дитинства хлопчика залучали механізми і машини, які допомагали робочим видобувати корисні копалини. У грудні 1801 він і його кузен і компаньйон Ендрю Вівіан побудували саморушного воза на паровому двигуні, що прославило Тревитика і Вівіана в їх невеликому містечку Кемборне. Місцеві жителі охрестили винахід «Драконом Тревитика», і щодня збиралося велика кількість бажаючий побачити таке диво. На жаль, віз проіснувала недовго і через деякий час через безглузду випадковість, коли Тревитик зупинився перекусити в корчмі і забув зменшити вогонь, який підігріває котел. Винахід згоріd за кілька хвилин.

Перший невдалий експеримент нітрохи не збентежив молодого інженера і вже через три місяці, 24 березня 1802 року Тревитик і Вівіан отримали офіційний патент на свою «машину високого тиску» і її різноманітні застосування, в тому числі в транспорті. Дослідним шляхом винахідники зуміли довести, що сила тертя гладких коліс паровоза по гладким рейкам достатня для руху локомотива, навіть якщо йому доведеться тягти за собою склад навантажених вагонів. Це було по-справжньому революційно для транспортної індустрії.

Уже в 1803 році Тревитик познайомився і зав'язав ділові відносини з багатим власником залізоробних заводів в Пенідарене Самуелем Гемфрі. Тут уже були поширені для перевезення вантажів рейкові чавунні дороги, і застосовувалася кінна тяга, що не припускала значного збільшення перевезень. Тревитик, який дуже цікавився різноманітними технічними проблемами, придумав спорудити паровий самохідний екіпаж, поставити його на рейки і змусити його перевозити навантажені вагонетки. Так народилася ідея паровоза, і перші випробування пройшли в лютому 1804 року.

Цікаво, що історія сучасних паровозів невіддільна від перших дослідів зі створення компактних парових машин. Найбільших успіхів тут в кінці 18 століття домігся відомий англійський винахідник Джеймс Уатт. Механізми інженера застосовувалися в багатьох галузях виробництва, а також для відкачування води з шахт.

Головний редактор

Якщо вам цікаві новітні розробки в науковій та технічній сфері, підпишіться на електронну версію нашого журналу. smileyТам ви знайдете ексклюзивні матеріали, які не були опубліковані на нашому сайті!