Відкриттю «рентгенівських променів» — 125 років

рентгенівскі промені.

Німецький фізик Вільгельм Конрад Рентген, професор і ректор Вюрцбургского університету (Баварія), експериментуючи в університетській лабораторії, несподівано відкрив «всюди проникаючи» промені, які в усьому світі слідом за ним тепер називають «Х-променями» або «рентгенівськими».

А все почалося так. 8 листопада 1895 року, коли його асистенти вже пішли додому, Рентген продовжував працювати. Він знову включив струм в катодній трубці, закритій з усіх боків щільним чорним папером. Кристали платиноціаністого барію, що лежали поруч, почали світитися зеленим кольором. Вчений вимкнув струм — свічення кристалів припинилося. При повторній подачі напруги на катодний трубку, світіння в кристалах, ніяк не пов'язаних з приладом, відновилося.

В результаті подальших досліджень учений прийшов до висновку, що з трубки виходить невідоме випромінювання, назване їм згодом ікс-променями.

Експерименти Рентгена показали, що ікс-промені виникають в місці зіткнення катодних променів з перешкодою всередині катодного трубки. Вчений зробив трубку спеціальної конструкції — електрод був плоским, що забезпечувало інтенсивний потік ікс-променів. Завдяки цій трубці (вона згодом буде названа рентгенівською) він вивчив і описав основні властивості раніше невідомого випромінювання, яке отримало назву — рентгенівське.

Як виявилося, ікс-випромінювання здатне проникати крізь багато непрозорі матеріали; при цьому воно не відбивається і не заломлюється. Рентгенівське випромінювання іонізує навколишнє повітря і засвічує фотопластини. Також Рентгеном були зроблені перші знімки за допомогою рентгенівського випромінювання.

Відкриття німецького вченого дуже сильно вплинуло на розвиток науки. Експерименти і дослідження з використанням рентгенівських променів допомогли отримати нові відомості про будову речовини, які разом з іншими відкриттями того часу змусили переглянути цілий ряд положень класичної фізики.

Через короткий проміжок часу рентгенівські трубки знайшли застосування в медицині і різних областях техніки. За це епохальне відкриття, що поклало початок атомно-ядерної науці, Рентгену в 1901 році була присуджена перша в історії Нобелівська премія з фізики.

Головний редактор

Якщо вам цікаві новітні розробки в науковій та технічній сфері, підпишіться на електронну версію нашого журналу. smileyТам ви знайдете ексклюзивні матеріали, які не були опубліковані на нашому сайті!