Дата народження транзистора

перший-транзистор

 

23 грудня 1947 року дослідно-конструкторський підрозділ Bell Telephone Laboratories фірми American Telephone and Telegraph провело презентацію напівпровідникового біполярного підсилювального приладу. Цей день став вважатися датою народження транзистора.

Транзистор — радіоелектронний компонент з напівпровідникового матеріалу, звичайно з трьома електродами, здатний від невеликого вхідного сигналу управляти значним струмом у вихідному ланцюзі. Використовується для посилення, генерування, комутації та перетворення електричних сигналів. В даний час транзистор є основою схемотехніки переважної більшості електронних пристроїв і інтегральних мікросхем.

Перший діючий біполярний транзистор створили американські фізики Вільям Шоклі, Джон Бардін і Уолтер Браттейн в лабораторіях Bell Labs. Роботи велися з 1945 року, і після двох років невдач довгоочікуване відкриття було зроблено завдяки безглуздої випадковісті.

16 грудня 1947 року Волтер Браттейн, намагаючись подолати поверхневий ефект в германієвому кристалі і експериментуючи з двома голчастими електродами, переплутав полярність прикладеної напруги і несподівано отримав стійке посилення сигналу.

Через тиждень — 23 грудень 1947 року — відбулося офіційне представлення винаходу. Діючий макет біполярного транзистора був представлений керівництву головної компанії. Саме ця дата вважається днем ​​винаходу транзистора.

У 1956 році вчені були нагороджені Нобелівською премією з фізики «за дослідження напівпровідників і відкриття транзисторного ефекту». Джон Бардін незабаром був удостоєний Нобелівської премії вдруге за створення теорії надпровідності.

Назва для нового пристрою придумав американський інженер і письменник-фантаст Джон Пірс. Спочатку назва «транзистор» відносилося до резисторів, керованих напругою. Справді, транзистор можна представити як резистор, регульований напругою на одному електроді.

30 червня 1948 року в штаб-квартирі фірми American Telephone and Telegraph в Нью-Йорку відбулася офіційна презентація нового приладу, на транзисторах був зібраний радіоприймач.

І все ж, світової сенсації не відбулися, спочатку відкриття не оцінили по достоїнству, бо перші точкові транзистори, в порівнянні з електронними лампами, мали дуже погані і нестійкі характеристики.

Однак пізніше транзистори замінили вакуумні лампи в більшості електронних пристроїв, здійснивши революцію в створенні інтегральних схем і комп'ютерів.

Головний редактор

Якщо вам цікаві новітні розробки в науковій та технічній сфері, підпишіться на електронну версію нашого журналу. smileyТам ви знайдете ексклюзивні матеріали, які не були опубліковані на нашому сайті!