Лауреати Нобелівської премії з хімії

Беньямін Лист з Німеччини та Девід Макміллан з США стали лауреатами Нобелівської премії з хімії за розвиток асиметричного органокаталіза.

Лауреатами Нобелівської премії з хімії за 2021 рік стали німець Беньямін Лист (Benjamin List) і американський вчений британського походження Девід Макміллан за розвиток асиметричного органокаталіза. Про своє рішення Нобелівського комітету з хімії Шведської королівської академії наук в Стокгольмі повідомив в середу, 6 жовтня.

У своїй заяві комітет премії назвав відкриття Ліста і Макміллана, яке вони зробили 2000 року незалежно один від одного, "геніальним інструментом для побудови молекул", який "дуже вплинув на фармацевтичні дослідження і зробив хімію більш екологічної".

За минулі 20 років "органокаталіз розвивається з вражаючою швидкістю", а Ліст і Макміллан "залишаються лідерами в цій галузі". Вони продемонстрували, що органічні каталізатори можна використовувати для запуску безлічі хімічних реакцій, вказується в заяві. Зокрема, вони застосовуються в нових фармацевтичних препаратах і в створенні молекул, що уловлюють світло в сонячних елементах, і "приносять найбільшу користь людству", зазначив комітет.

Беньямін Лист керує Інститутом досліджень властивостей вугілля імені Макса Планка в Мюльхаймі-на-Рурі на заході Німеччини. Девід Макміллан займається дослідженнями в Прінстонському університеті.

7 жовтня Нобелівський комітет назве лауреатів премії з літератури. В останній день "нобелівського тижня" стане відоме ім'я лауреата премії миру. Володар премії з економіки пам'яті Альфреда Нобеля, заснованої Державним банком Швеції в 1968 році, визначиться 11 жовтня.

Головний редактор

Якщо вам цікаві новітні розробки в науковій та технічній сфері, підпишіться на електронну версію нашого журналу. smileyТам ви знайдете ексклюзивні матеріали, які не були опубліковані на нашому сайті!