Хто і як отримав патент на пароплав

         

Роберт Фултон. Автор: Енциклопедія речей

11 лютого 1809-го американський інженер Роберт Фултон запатентував пароплав.

Майбутній винахідник з дитинства цікавився водним транспортом. Будучи помічником власника ювелірного магазину, він почав робити ескізи підводного човна і торпед.

В середині 18 століття бурхливо розвивалася торгівля, одне за одним з'являлися фабрики, заводи і майстерні. Завдяки цьому в Фултона з'явилася ідея вдосконалити судна, які рухаються силою пара. Адже їх конструювали ще до нього: подібні транспортні засоби конструювали англійські і французькі вчені.

Фултон переробив ідеї своїх попередників і почав експерименти з паровими двигунами. Так, в 1803-му його перший пароплав рушив по річці Сена. Тодішнього французького імператора Наполеона Бонапарта побачене не вразило. "Кораблі без вітрил — безглуздість. Місце парі на кухні, в каструлі під кришкою", — заявив він.

Тоді Фултон переїхавши в США замовив в Британії двигуни і почав в Нью-Йорку роботу над створенням потужного парового судна. Навесні 1807 року він спустив на воду "Пароплав Північної ріки". Він мав довжину 40 м і ширину — 5 м. Потужність складала 20 к.с.

Новий засіб пересування спочатку викликав глузування і знущання. Власники вітрильних і гребних судів на Гудзоні влаштовували на шляху пароплава пробки. Газети називали винахід "чудовисько Фултона".

«Пароплав Північної річки» Роберта Фултона з двигуном Уатта потужністю 20 л. с.

У серпні пароплав здійснив перший рейс по Гудзону від Нью-Йорка до Олбані Відстань між містами пароплав покривав за 32 год. Проти течії. Повернення в Нью-Йорк за течією зайняло 30 годин. З тих пір пароплав почав регулярні плавання по Гудзон. А 1809 р Фултон отримав на нього патент.

Для ВМФ США Фултон в 1812-м побудував перший в світі паровий військовий корабель "Demo logos". Добудували його вже після смерті винахідника і перейменували на його честь.

Головний редактор

Якщо вам цікаві новітні розробки в науковій та технічній сфері, підпишіться на електронну версію нашого журналу. smileyТам ви знайдете ексклюзивні матеріали, які не були опубліковані на нашому сайті!