Нобелівська премія 2018 з хімії

Нобилівська премія

Нобелівська премія з хімії присуджена за еволюцію

Лауреатами стали Френсіс Арнольд, Джордж Сміт і сер Грегорі Вінтер. Як повідомляє в своєму прес-релізі Нобелівський комітет, їх роботи стали тим випадком, коли еволюція призводить до наукової революції.

Френсіс Арнольд, що стала п'ятою жінкою-лауреатом Нобелівської премії з хімії, вперше застосувала так звану спрямовану еволюцію ферментів — білків, які є каталізаторами хімічних реакцій. В обраний ген вносилися випадкові мутації, а з отриманого різноманіття вибиралися ті результати, які відповідали намірам експериментаторів. Таким чином вдається отримати білки з необхідними властивостями.

Джордж Сміт прославився як винахідник лабораторного методу вивчення білок-білкових, білок-пептидних і ДНК-білкових взаємодій під назвою «фагів дисплей» (або фагів відображення). У цьому методі застосовуються бактеріофаги — віруси, що вражають бактерії — для визначення зв'язків між конкретними білками і ділянками ДНК, тобто між білками і генетичною інформацією, що кодує їх.

Сер Грегорі Вінтер, британський біохімік, застосовував цей метод для створення нових фармацевтичних препаратів. Фагів дисплей дозволяє створювати антитіла, які нейтралізують токсини, борються з аутоімунними захворюваннями і дозволяють лікувати рак на стадії метастаз.

Шановні відвідувачі, дякуємо за можливість спілкування, за інтерес, який ви проявляєте до нашого видання і пропонуємо зробити електронну підписку на журнал "ВІР".smileyПодробиці на сайті http://vir.uan.ua/order