Матеріал «Proteus» не піддається різанню або свердлінню

proteus

Дослідники з Університету Дарема (Велика Британія) та Інституту Фраунгофера (Німеччина) розробили матеріал, єдине завдання якого — протистояти будь-яким спробам його розрізати. Це не означає позамежну міцність або зовсім невразливість — навпаки, названий «Proteus», новий матеріал цілком можна знищити. Але ось саме різати або свердлити за допомогою механічних пристроїв абсолютно марно.

Proteus складається з алюмінієвої основи, в яке як родзинки в тісто булочки рівномірно вставлені численні керамічні сфери. Вони не закріплені на місці і не так уже й міцні — навпаки, зовнішній шар кераміки активно кришиться під навантаженням, перетворюючись в піщинки. Через це в місці деформації утворюється в'язке місиво з кераміки, пилу і металевих частинок, яке заповнює прогалину.

Це дуже нагадує те, як куля в'язне в мішку з піском — чим далі вона просувається, тим більше піщинок починають з нею контактувати, сповільнюючи рух. Якщо замість металевого свердла взяти гідрорізаки, округлі і рухливі керамічні частинки будуть обертатися під дією струменя і відображати її в різні боки, що в підсумку зробить її такою ж марною. Можна залишити на поверхні алюмінієвого корпусу Proteus скільки завгодно надрізів, але перерізати його цілком не вдасться.

Як зазначив співавтор розробки Стефан Шінішевскій, спроба розрізати Proteus те теж саме, що пробити банку желе з алмазами. Розробники планують застосувати новинку для створення легкої броні і захисного спорядження проти холодної зброї та інших аналогічних загроз. Також з нього можна зробити протиугінні троси для велосипедів, які навряд чи вдасться перекусити навіть болторізи.

Джерело:

Якщо вам цікаві новітні розробки в науковій та технічній сфері, підпишіться на електронну версію нашого журналу. smileyТам ви знайдете ексклюзивні матеріали, які не були опубліковані на нашому сайті!