Історія патенту на винахід нової застібки «блискавка»

31 березня 1893 р 128 років тому Уїткомб Джадсон винайшов нову застібку, названу «блискавкою».

Незважаючи на достоїнства застібки, вона довгий час не мала успіху
(Фото: Africa Studio, Shutterstock)

Вважається, що перший прототип застібки «блискавки» розробив американець Уїткомб Лео Джадсон. Передісторія винаходу така: приятель Джадсона страждав болями в спині, з цієї причини він насилу нахилявся, щоб зашнурувати черевики. «Створи пристрій, який можна було б застібати однією рукою», — звернувся страждалець до автора 12 патентів.

Незабаром Уїткомб представив застібку з двох ланцюжків. На цих ланцюжках чергувалися гачки і петельки. А елементи цієї конструкції зчіплювалися за допомогою «ключика-язичка». Він запатентував її 7 листопада 1891 року він як «застібку для взуття». А публіці цей винахід було представлено 31 березня 1893 року. Нова застібка отримала назву «блискавка».

Винахід Джадсона значно прискорювало процес застібання чобіт. Але незважаючи на переваги застібки, вона довгий час не мала успіху. Люди ніяк не могли навчитися користуватися «блискавкою». До новинки навіть додавалася інструкція на двох сторінках! І до того ж виробництво застібки було дуже дорогим: часто її ціна в два рази перевищувала вартість спідниці або пари штанів.

Лише через 20 років після своєї появи «блискавка» набула популярності. Заслуга в цьому належить інженеру з Швеції Гідеону Сундбек. Він зробив застібку тонше, гнучкіше і надійніше, збільшивши кількість гачків, і запатентував її. А в 1923 році президент великої взуттєвої компанії Бертран Рок вибрав «блискавку» для нової моделі гумових калош. Саме тоді вона набула широкого поширення.

Сьогодні більше половини «блискавок» на планеті виробляє фірма YKK, заснована в 1934 році в Японії. Також світовими центрами по виготовленню «зіпперів» вважаються Бангладеш, Індія і Китай.

До речі, найбільшу застібку-блискавку зробили в Нідерландах в 1989 році. Довжина цього «зіппера» склала 2851 метр.

Джерело: Calend.ru

Якщо вам цікаві новітні розробки в науковій та технічній сфері, підпишіться на електронну версію нашого журналу. smileyТам ви знайдете ексклюзивні матеріали, які не були опубліковані на нашому сайті!