Історія винаходу кінематоскопа

5 лютого 1861 року в Філадельфії (США) Коулмен Селлерс запатентував кінематоскоп, в якому, серію наклеєних на обертовий барабан фотографій, при його оберті, змінювали один одну перед очима глядача. У 1877 році француз Еміль Рейно, запозичивши обертальний барабан зоотроп і удосконаливши дзеркальну систему фенакистископ, створив новий, більш досконалий прилад, назвавши його праксиноскоп Рейно.

Чи не є таємницею, що наші очі можна «обдурити». Наприклад, якщо в темряві хтось швидко водить з боку в бік палаючим вугіллячком, людське око не може помітити, де в кожен даний момент знаходитися це палаюче вугіллячко, так як всі його проміжні положення «зливаються» в нашому сприйнятті в одну вогняну смугу. Наші очі при швидкому русі будь-якого об'єкта не помічають всіх проміжних положень — на сітківці встигає знятися приблизно 14 зображень в секунду, і ці зображення зливаються між собою в рухому картину. У певному сенсі, цей недолік нашого ока, який заважає йому в деяких випадках, вірно відображати дійсність, і послужив людям, і їм стали доступні такі видовищні мистецтва, як мультиплікація, кінематограф або телебачення.

Уже в середні століття знаходилися умільці, які розважали публіку сеансами рухомих картинок за допомогою оптичних пристроїв на зразок фільмоскопам, куди вставляли прозорі пластини з малюнками. Такі апарати називали чарівним ліхтарем або, по латині, laterna magica. У 1646 році німецький єзуїт Атанасіус Кірхер узагальнив у своїй роботі «Великі мистецтва світла і тіней» весь накопичений в цій області досвід і описав принцип дії магічного ліхтаря. Чарівний ліхтар служив для проектування через систему лінз на білу поверхню (екран) збільшеного зображення якогось невеликого предмета, найчастіше прозорою пластинки з нанесеним на неї малюнком. (Кожному добре відомий принцип дії фільмоскопа — сучасного різновиду чарівного ліхтаря.). Або кажучи простіше — «чарівний ліхтар» — прилад, який висвічував зображення на прозорому склі.

Магічний ліхтар можна вважати першим прообразом кінематографа, в якому ще немає передачі руху і якщо казати відверто, то було б справедливо саме цей винахід, а не винахід братів Люм'єр вважати за головну дату відкриття нехай і прообразу, але, кінематографа.

Принцип мультиплікації був знайдений приблизно за півстоліття до винаходу кінематографа бельгійським фізиком Жозефом Плато, який в 1832 році сконструював спеціальний прилад — фенакистископ (назва походить від грецького слова «фенакс» — обманщик і кореня «скопа» — дивитися). Показуючи серію швидко змінюваних нерухомих зображень, фенакистископ створював у глядача ілюзію рухомого, мінливого зображення. Протягом XIX століття йшли інтенсивні пошуки вираження оптичної ілюзії руху. З'являлися все більш і більш складні прилади, і іграшки, які повинні були досягти цієї мети. У 1831 році бельгійський фізик Йозеф Антуан винайшов «фантоскоп», що складається з двох дисків, що оберталися на одній осі; через отвори в першому з них проглядалися малюнки на другому. У 1832 році той же принцип був покладений віденським професором Симоном фон Штампефером в основу стробоскопа. Ефект видимого руху при зміні нерухомих зображень, зроблених на внутрішньому диску, став називатися стробоскопічним ефектом. У 1834 році англійцем Вільямом Джорджем Хорнер був сконструйований зоотроп, в якому, подібно стробоскопу, рухалися наклеєні на стрічку малюнки. 1853 році австрієць барон фон Ухаціус, сконструювавши стробоскоп, в якому зображення поміщалися на скляному диску і висвітлювалися масляною лампою, вперше спроектував їх на екран.

Головний редактор

Якщо вам цікаві новітні розробки в науковій та технічній сфері, підпишіться на електронну версію нашого журналу. smileyТам ви знайдете ексклюзивні матеріали, які не були опубліковані на нашому сайті!