20 грудня 1879 року запатентовано електричну лампочку

20 грудня 1879 року американський учений Томас Едісон запатентував електричну лампочку. Саме його в США прийнято вважати винахідником цього приладу, хоча насправді Едісон лише удосконалив розробки, що вже існували.

Лампа розжарювання складається з металевої нитки, яка при нагріванні яскраво світиться (зараз найчастіше використовують вольфрам), колби, заповненої інертним газом або безповітряним простором і елементами, що проводять струм до нитки розжарювання.

Томас Едісон провів велику дослідницьку роботу, в ній він пробував для нитки розжарювання різні провідники. Також він винайшов цоколь із різьбленням.

Перша лампочка Едісона виглядала майже так само, як сучасні лампи розжарювання. Нитка розжарювання у ній могла мати різні форми, цоколь був діаметром 27 мм. Колби в електролампах цього винахідника також виглядали по-різному, але в одній із перших створених винахідником ламп вона була куляста.

Томас Едісон був, безперечно, великим ученим. Завдяки йому електричні лампи набули дуже широкого поширення, але він не винайшов, а лише вдосконалив їх. В результаті його досліджень та доопрацювань термін служби збільшився в кілька разів, ціна знизилася у багато разів, через що лампи стали доступні практично всім.

Вперше лампочка була продемонстрована Едісоном 31 грудня 1879 року. Для цього він підготував грандіозне шоу. У Менло Парк, невелике місто у Каліфорнії, прибуло кілька спеціально замовлених поїздів. На них приїхали журналісти, чиновники та всі ті, хто цікавився наукою та новими винаходами. Їхньому погляду постала по-справжньому чарівна картина – вулиці містечка були освітлені електрикою, у вікнах будинків та майстерень виднілося світло, яке робило нове диво техніки. То справді був перший науково-дослідний центр, підготовлений для розробок нових технологій.

Пізніше вченим проводилося ще кілька демонстрацій, одна з найбільших — на науковій виставці в Парижі 1881 року. Саме після цієї виставки попит на лампу розжарювання суттєво зріс.

Томас Едісон з юного віку займався продажом газет. У 15 років він вигадав спосіб реклами газет, оголошуючи їх анонси по телеграфу. На отриманий прибуток він відкрив свою друкарню. Пізніше він переїхав до маленького містечка Менло Парк і продовжив займатися винаходом різних пристроїв. Винахідник удосконалив телеграфну машину та вугільний мікрофон, винайшов телефонний мікрофон та фонограф.

Робота з поліпшення освітлювальних приладів Едісоном почалася з того моменту, коли йому в 1878 Вільям Валас подарував динамо-машину (генератор постійного струму) і комплект дугових ламп. У квітні 1879 винахідник зрозумів, що без вакууму або інертного газу робота лампи неможлива. А у жовтні того ж року він завершив роботу над лампою з вугільною ниткою. Однією з головних ідей Едісона було зниження цін на електрику та лампи розжарювання. Він хотів, щоб лампочки стали настільки дешевими, що свічки палили б тільки багатії. І йому це вдалось. У перший рік виробництва компанія продавала лампочки дешевше за їхню собівартість — вони коштували 1 долар 10 центів за штуку, підприємство продавало їх по 40 центів, але в той рік компанія випустила всього 20 або 30 тисяч екземплярів. Наступного року вартість впала до 70 центів, але підприємство все одно продавало за ціною 40 центів за штуку. У той рік було випущено набагато більше лампочок, ніж перший, і компанія втратила велику суму. Але в 4-й рік продаж електроламп компанією Едісона собівартість знизилася до 37 центів, і він повернув всі витрачені кошти. У наступні роки через автоматизацію заводів собівартість лампочок впала до 22 центів, але їх продовжували продавати по 40 центів.

У 1892 році компанія Едісона об'єдналася з більшою компанією, що займається електричними приладами – General Electric.

Головний редактор

Якщо вам цікаві новітні розробки в науковій та технічній сфері, підпишіться на електронну версію нашого журналу. smileyТам ви знайдете ексклюзивні матеріали, які не були опубліковані на нашому сайті!