Зміна епохи, замість літійіонних батарей — натрійіонні

Сьогодні літійіонні акумулятори панують на ринку ефективних систем зберігання енергії, але новітні натрійіонні батареї вже готові витісняти їх в центрах обробки даних, в сфері телекомунікації, а також в домашніх і енергетичних системах резервного живлення.

Натрійіонні акумулятори обіцяють бути дешевше, безпечніше і екологічніше літійіонних. Вони не містять небезпечних для здоров'я людини металів і речовин ні в катодах, ні в електроліті, а запасів натрію в земній корі в тисячі разів більше, ніж літію. Єдине, в чому натрійіонні акумулятори поступаються літієвим — це приблизно в два рази менша питома щільність зберігання енергії.

Так, якщо комерційні літієві акумулятори в середньому можуть зберігати                 285 Вт. год/кг, то перспективні натрієві акумулятори обіцяють до 140 Вт. год/кг. Але це лише означає, що натрійіонні акумулятори невигідні в невеликих пристроях типу смартфонів, тоді як для джерел резервного живлення це не критично. Для великих систем важливо те, що вартість натрієвих акумуляторів буде на 10-20% менше, ніж літієвих, і з часом ця різниця буде тільки збільшуватися.

Сьогодні до експансії на ринку акумуляторів готові як мінімум два виробники натрійіонних акумуляторів — це американська компанія Natron Energy і британська Faradion. Компанія Natron Energy вже поставляє натрійіонні акумулятори обмеженими партіями, а її досягнення, наприклад, відзначені фінансуванням з боку такого американського агентства, як DARPA. Зокрема, у вересні минулого року DARPA виділило Natron Energy $ 19,9 млн в рамках нової програми прискореного впровадження нових технологій для швидкого виходу на ринок.

Інша провідна компанія з виробництва натрійіонних акумуляторів, британська Faradion, знайшла ринки збуту в Австралії та Індії. У минулому році компанія оголосила, що отримала своє перше замовлення від інвестиційної групи ICM Australia для використання на австралійському ринку, де росте попит на акумулятори для житлових, комерційних і енергорозподільчих рішень. Вона також розробляє акумулятори для комерційних автомобілів в Індії.

За словами Faradion, прототипи нових натрійіонних елементів можуть забезпечувати щільність енергії більше 140 Вт, год/кг. У той же час ведеться ряд досліджень, які обіцяють наблизити ємність натрійіонних акумуляторів до 200 Вт. год/кг, але це буде наступний етап розвитку подібних акумуляторних осередків.

джерело: kurs.com.ua

Якщо вам цікаві новітні розробки в науковій та технічній сфері, підпишіться на електронну версію нашого журналу. smileyТам ви знайдете ексклюзивні матеріали, які не були опубліковані на нашому сайті!