Нейтрино – нова надія людства

супер кмікадзе

Нам усім відоме поняття "магнітна буря". Якщо коротко, то магнітна буря – це викид сонцем потоку електромагнітних частинок. Вчені поділяють потоки сонячних частинок на два види: електромагнітні випромінювання видимого спектру (сонячне світло) і електромагнітні випромінювання невидимого спектру.

Сонячному світлу вчені вже давно знайшли застосування у технології photovoltaic, яка дозволяє перетворювати світло на електроенергію. Проте сьогодні все, на що ми можемо сподіватися у цій сфері – незначне збільшення ККД сонячних панелей.

Інша ж сторона питання – невидимий спектр, освоєння котрого стало темою для палких суперечок серед учених. Одні вважали цю технологію абсолютно неможливою, інші ж оптимістично сподівались, що одного дня людство знайде спосіб.

Чим обґрунтовані сумніви щодо можливості появи такої технології? Скептики відзначають: електромагнітне випромінювання невидимого спектра – це фактично потік нейтрино, які мають здатність проникати крізь матерію. Такі потоки "прошивають" Землю наскрізь, бомбардуючи 60 мільярдами частинок на один квадратний сантиметр у секунду!

Щоб зафіксувати навіть окремі нейтрино вченим довелося збудувати величезні пастки. Наприклад, детектор "Супер-Каміоканде" складається з резервуара з нержавіючої сталі у формі циліндра висотою 41,4 метра і діаметром основи 39,3 метра, заповнений 50 тисячами тонн спеціально очищеної води. При таких габаритах говорити про практичне використання нейтрино безглуздо.

Японський детектор нейтрино Super-Kamiokande / Фото Наука и техника

У такому гігантському потоці присутні нейтрино з різною енергією, і завдання полягає у тому, щоб навчитися перетворювати в електроенергію хоча б незначну його частину. Цей потік стабільний і вдень, і в вночі. На нього не впливає ні погода, ні пора року. Тому генерація електроенергії буде стабільною і гарантованою, завжди.

У 2015 році оптимістично налаштовані вчені отримали ще один привід для радості: було доведено наявність у нейтрино маси. А наявність маси означає наявність енергії. За це відкриття вручили Нобелівську премію.

Джерело: 24техно

Якщо вам цікаві новітні розробки в науковій та технічній сфері, підпишіться на електронну версію нашого журналу. smileyТам ви знайдете ексклюзивні матеріали, які не були опубліковані на нашому сайті!