Живе повітря завдяки явищу фотосинтезу

17 серпня 1771 британський священик Джозеф Прістлі відкрив явище фотосинтезу

Прістлі, який жив в XVIII столітті, можна вважати першим физикохимик в сучасному розумінні цієї наукової спеціалізації. Займаючись хімією, він вивчав передусім фізичні зміни реагентів і продуктів реакцій. Такий підхід дозволив йому в одному з дослідів відкрити явище фотосинтезу.

Точна дата досвіду Прістлі, який привів його до думки, що зелені рослини здатні відновити повітря, «зіпсований» диханням або горінням, відома з його шеститомного праці «Досліди і спостереження різних видів повітря». Він уже знав, що свічка в герметичній посудині швидко гасне, «зіпсувавши» повітря. Без доступу свіжого повітря в посудину в ньому задихалися миші. Але зелені рослини не гинули. Наступний експеримент був очевидний, і його результат його виявився очікуваним. Миші жили в присутності зелених рослин в «зіпсованому» повітрі, свічка знову спалахувала. Рослини «виправляли» повітря.

Зараз ми знаємо, що при горінні і подиху кисень окислюється до вуглекислого газу, а зелені рослини поглинають вуглекислий газ і виділяють кисень. Але тоді ні Прістлі, ні будь-хто з його сучасників-вчених не знали, що таке вуглекислий газ і кисень. Кисень Прістлі відкрив тільки через три роки. А в серпні 1771 року відкрив те, що потім назвали фотосинтезом, — грандіозне явище, завдяки якому можлива життя на Землі.

Головний редактор

Якщо вам цікаві новітні розробки в науковій та технічній сфері, підпишіться на електронну версію нашого журналу. smileyТам ви знайдете ексклюзивні матеріали, які не були опубліковані на нашому сайті!