Перший касовий апарат

Винахідник першого касового апарату (патент США № 221360 від 04.11.1879р) Джеймс Рітті народився у місті Дайтон в Огайо у 1837 році. Батько його, Легер Рітті, емігрував з Ельзасу до США і відкрив невелику аптеку, де торгував різними цілющими травами. Троє з п'яти його синів — Себастьян, Джон і Джеймс — були вродженими винахідниками.

На рахунку Себастьяна було кілька патентів з переробки сільгосппродукції, у цій же області відзначився і Джон, запатентувавши машину для очищення та консервування кукурудзи. Крім того, Джон сконструював незвичайну систему вентиляції для одного з кафе — опахала з пальмового листя, встановлене на кожному столику, приводилися в рух водою, що подається по трубах. Джеймс теж був умілим механіком, але в 1871 вирішив змінити професію і став ресторатором, відкривши в Дайтоні невеликий салун. Його заклад швидко набув популярності у місті, але замість процвітання завдавав господарю збитків.

І ділові якості Джеймса тут були ні до чого — просто касири постійно крали, приховуючи частину виторгу. Звільнення не допомагало: на місце нечистих на руку касирів приходили нові, які теж не могли встояти перед спокусою. Постійна плинність кадрів майже розорила Рітті, і, щоб відволіктися, він вирушив до круїзу Європою.

На судні Джеймс зацікавився могутніми морськими машинами і потоваришував із головним механіком. У ході екскурсії по машинному відділенню він як зачарований дивився на автоматичний лічильник обертів гребного валу, і несподівано йому на думку прийшла думка: «Якщо цей механізм здатний записувати рухи гребного гвинта, чому не можна зробити те саме з грошима?». Ідея настільки захопила Рітті, що він значно скоротив свій вояж Європою і незабаром повернувся додому. Там Джеймс виклав свою ідею братові Джону, і разом вони сконструювали примітивну машину для підрахунку грошей: два ряди клавіш, кожна з яких відзначала певну суму, і циферблат з двома стрілками (для доларів і центів). Другу модель брати вдосконалили, замінивши циферблати на класичні диски, і саме на цю конструкцію 4 листопада 1879 був отриманий патент США номер 221360. Третя модель, названа «Непідкупний касир Рітті» (Ritty's Incorruptible Cashier) вже вміла показувати суму, а четверта дірочками пробивала результат на паперовій стрічці. Саме вона і стала першим серійним касовим апаратом.

Незважаючи на успіх, до 1881 Рітті зрозумів, що це не його бізнес, і повернувся до свого маленького кафе. Патент він продав Джейкобу Екерту, який у 1884 році поступився компанією Джону Паттерсону, одному з перших покупців касових апаратів. Паттерсон перейменував фірму в National Cash Register Company. Зараз це NCR Corporation, багатомільярдна компанія, що випускає апаратні та програмні рішення для торгівлі. Звичайно, сучасна техніка NCR не має майже нічого спільного з першими апаратами Рітті. За винятком однієї якості: вона так само непідкупна.

Джерело: popmech.ru

Якщо вам цікаві новітні розробки в науковій та технічній сфері, підпишіться на електронну версію нашого журналу. smileyТам ви знайдете ексклюзивні матеріали, які не були опубліковані на нашому сайті!