Клітини змогли відновити себе самі

клітіна

Біологи виявили у клітин механізм, який дозволяє їм відновлюватися після механічних пошкоджень. Про таке явище дослідники повідомляють вперше.

Клітини постійно знаходяться під різними механічними навантаженнями — вони розтягуються, стискуються і стикаються з перешкодами або один з одним. Це може викликати ушкодження, небезпечні для життя клітини. Однак клітини дуже живучі і здатні відновлюватися щораз, коли їм завдають «травми».

Нещодавно біологи з університету Чикаго виявили механізм такого відновлення. Вони досліджували актинові цитоскелети людських клітин. Ці структури розташовані всередині клітини і складаються з білка актину. Цитоскелет дозволяє клітці протистояти зовнішнім впливам і не руйнуватися. У більш ранніх дослідженнях біологи спостерігали білок зіксін поруч з актиновним цитоскелетом, проте його функції та роль в здатності протистояти механічним навантаженням до сих пір залишалися неясними.

Вчені з'ясували, що тваринні білки, включаючи зіксін і білок одноклітинних дріжджів паксіллін, здатні виявляти напружені ділянки в актінових цитоскелетом. Після впливу механічної напруги на клітку дослідники помітили, як зіксін і паксіллін переміщалися до ушкодженої ділянки цитоскелета і «латали» його.

Автори показали, що такий механізми є як у дріжджів, так і у ссавців. Значить, ця функція виникла дуже давно і збереглася в ході еволюції. Цей добре зберігся древній механізм, ймовірно, використовується в безлічі інших внутрішньоклітинних процесів, які дозволяють клітині реагувати на зовнішні стимули.

Джерело:

Якщо вам цікаві новітні розробки в науковій та технічній сфері, підпишіться на електронну версію нашого журналу. smileyТам ви знайдете ексклюзивні матеріали, які не були опубліковані на нашому сайті!