Нобелівськими лауреатами з хімії стали дві жінки

нобелівська премія

Дженніфер Дудна і Еммануель Шарпантьє отримали престижну премію за розвиток методу редагування генома CRISPR / Cas9.

Дженніфер Дудна і Еммануель Шарпантьє (зліва)

Дудна і Шарпантьє створили дуже точний метод редагування генома CRISPR / Cas9. З його допомогою можна змінювати гени рослин, тварин і мікроорганізмів. Вчені сподіваються, що з його допомогою можна буде створити нові методики лікування важких захворювань — наприклад, видаляти ВІЛ із заражених Т-лімфоцитів, лікувати діабет, лейкемію, шизофренію і так далі.

Вивчаючи бактерію Streptococcus pyogenes, Шарпантьє виявила молекулу, яка була частиною давньої імунної системи мікробів — CRISPR / Cas. Компоненти цієї системи навчилися боротися проти вірусів, як би розрізаючи їх ДНК. Згодом Шарпантьє продовжила дослідження CRISPR / Cas разом з біохіміком Дженніфер Дудной. Вчені змогли перепрограмувати ці «генетичні ножиці», щоб ті могли розрізати ДНК не тільки у вірусів, але і у будь-яких інших організмів. З тих пір цей метод використовують у великій кількості як фундаментальних, так і суто прикладних галузей науки.

«У цьому генетичному інструменті прихована неймовірна потужність, яка торкнулася всіх нас. Він зробив революцію не тільки у фундаментальній науці, а й в сільському господарстві. Він може привести до нових сенсаційним методикам лікування різних хвороб», — наголосив на важливості премії глава Нобелівського комітету з хімії Клас Густафссон.

Джерело:

Якщо вам цікаві новітні розробки в науковій та технічній сфері, підпишіться на електронну версію нашого журналу. smileyТам ви знайдете ексклюзивні матеріали, які не були опубліковані на нашому сайті!