Гравітаційні сховища енергії в шахтах

Записати

Вироблення електроенергії з використанням сили тяжіння — відома ідея, але в Великобританії вирішили вдихнути в неї нове життя, а заодно і в колишні гірничодобувні регіони країни. Стартувавши проект Gravitricity має намір перетворити гірничі виробки Шотландії в сучасні енергетичні виробництва. Технологія заснована на використанні потенційної енергії, яка трансформується в електричну при опусканні масивного вантажу, підвішеного в шахті.

Уряд Великобританії зацікавлене в успіху проекту, оскільки з його допомогою з'являється можливість оживити економіку регіонів вуглевидобутку. Спонсором розробок виступає Державне агентство з інновацій, яке виділило грант 650 тисяч фунтів стерлінгів. Ці кошти підуть на те, щоб почати будівництво діючої моделі і знайти майданчик для установки повномасштабного зразка до 2020 року.

Після того, як технологія буде відпрацьована в старих шахтах, можна буде говорити про розширення і будівництво нових там, де це необхідно. Керуючий директор компанії Чарлі Блер пояснює, що такий спосіб зберігання енергії особливо важливий зараз, коли все більше використовуються поновлювані джерела. Шахтна технологія дозволяє запасти енергію в період піку вироблення (наприклад, при сильному вітрі) і вивільнити її в потрібний час.

Суть процесу полягає в наступному: під час надмірної генерації енергії вантаж вагою до 2000 тон піднімається лебідкою в верхню точку шахти, а при опусканні цього вантажу двигуни лебідки переключаються в режим генератора. Від швидкості руху залежить кількість вироблюваної в одиницю часу електроенергії.

Такі гравітаційні енергоакумулятори можуть замінити звичайні, наприклад літій-іонні батареї, але на відміну від них здатні працювати десятиліттями без зниження ефективності. Ідея використовувати силу тяжіння вже реалізована в багатьох гідроакумулюючих електростанціях, найбільші з яких знаходяться в Китаї. Подібні проекти також розробляються в США і Німеччині. Там «вантажем» виступає вода, яку насосами закачують в водойми, розташовані нижче рівня моря, щоб скидати її через турбіни в періоди дефіциту електроенергії.

У випадку з шахтою не треба шукати місце з озером нагорі, і це дозволяє швидше реагувати на запити енергомереж. Буріння — самий витратний етап будівництва подібних установок, тому Gravitricity і має намір використовувати в першу чергу старі шахти, яких багато в Великобританії, Південній Африці та в інших регіонах. У міру розвитку технологій буріння і зниження витрат можна буде будувати спеціальні шахти там, де вони найбільш затребувані, вважають в компанії.

У планах Gravitricity створювати гравітаційні системи зберігання енергії потужністю від 1 до 20 мегават. Зараз команда зайнята пошуком підходящих шахт для випробувань.

Джерело 

Шановні відвідувачі, дякуємо за можливість спілкування, за інтерес, який ви проявляєте до нашого видання і пропонуємо зробити електронну підписку на журнал "ВІР".smileyПодробиці на сайті http://vir.uan.ua/order