Батько залізобетону

кадки Моньє

16 липня 1867 французький садівник, Жозеф Моньє, отримує свій перший патент на залізоцементний садову діжку. Постійний пошук та експерименти підштовхнули його до винаходу цілого ряду конструкцій і виробів із залізобетону. У різні роки їм були отримані патенти на такі конструкції: укріплені залізом цементні труби і басейни (1868), залізоцементний панелі для фасадів будинків (1869), мости з залізоцементу (1873), залізобетонні балки і шпали (1878).

Жозеф Моньє при житті був звичайною садівником, а в історію увійшов як винахідник і піонер залізобетону.

За родом своєї професійної діяльності, Моньє, працюючи в Версальської садівничої фірмі, постійно стикався з досить банальної проблемою: звичайні глиняні горщики і бочки для посадки рослин були важкими, але при цьому — досить тендітними. Зміцнення було можливо лише за рахунок збільшення товщини стінок. Але вага такої діжки, та ще з землею і рослиною ставала зовсім непідйомною. Дерев'яні ж діжки були недовговічними, швидко підгнивали від вологи і руйнувалися. Це мав бути принципово новий матеріал для виготовлення діжок і горщиків.

Приблизно з 1861 року Жозеф Моньє почав проводити свої перші досліди з виготовлення армованого залізобетону. Можна сказати, що це були перші ЗБВ від Моньє, де в якості арматури була використана сталевий дріт, а основним матеріалом — цементно-піщаний розчин.

Досить легко далася перша бетонна діжка, в якій Жозеф посадив невелика апельсинове дерево. Але, не знаючи основних властивостей неармованого бетону, незабаром, Моньє з гіркотою виявив тріщини на стінах свого виробу.

Моньє обтяг свою діжку залізним каркасом з дроту. Це було своєрідним ноу-хау. Так би мовити — перша арматура від Моньє.

Але незабаром, після численних полівок дріт стала іржавіти; дифузійні процеси перетягнули іржу на саму бетонну чашу діжки, утворюючи руді плями і патьоки на її поверхні. Після чого, автор просто обмазав цементним розчином діжку вже разом зі своєю дротяною арматурою. Зовнішній вигляд повернувся до самого початкового варіанту, який представляє з себе звичайний бетонний горщик.

Але внутрішня сутність, а саме — сталева арматура з дроту, вживлена в бетонну середу, що робить вироби ЗБВ міцними і витонченими одночасно — стала візитною карткою всіх наступних винаходів Жозефа Моньє.

Саме унікальний союз металу і бетону дозволив отримати принципово новий будівельний матеріал — залізобетон. Моньє називав його — залізоцемент. Принципи створення ЗБВ не змінилися і по сей день. Той же цементний розчин або бетон, а замість каркаса з дроту — рифлена арматура, але суть залишилася та ж.

Головний редактор

Якщо вам цікаві новітні розробки в науковій та технічній сфері, підпишіться на електронну версію нашого журналу. smileyТам ви знайдете ексклюзивні матеріали, які не були опубліковані на нашому сайті!