Хто і коли придумав фаст-фуд

гамбургер

Рівно 120 років тому було придумано  гамбургера. Перша в світі котлета між двома круглими булочками була спечена 27 липня 1900 року американським гастрономом Луї Лессінгом у місті Нью-Хейвен (штат Коннектикут), хоча честь його винаходу оскаржують і інші американці, і німці з міста Гамбург (звідси і назва) і навіть татаро-монголи купці. А настільки поширеним блюдом фаст-фуду гамбургер став лише в середині ХХ століття.

Першість Луї Лессінга, що здогадався годувати перехожих на вулиці котлетами з добавками овочів між двох часточок хліба, заперечується багатьма, благо це зробити легше, ніж у випадку з хот-догом: котлета в усьому світі — більш давнє і більш поширене блюдо, ніж сосиска. Опоненти запевняють, що подібний фаст-фуд був широко поширений в північній Німеччині, в тому числі і Гамбурзі ще в XIX столітті (звідси і назва), а в Америці його готували в Техасі ще в 1880-і роки вихідці з Данії (Данія теж розташована недалеко від Гамбурга).

Луї Лессінг же придумав не просто класти традиційний німецький біфштекс між двох половинок булочки, а й додавати для смаку лист салату і соус. У 1904 році гамбургери були представлені вже на Всесвітній виставці в Сент-Луїсі, де користувалися великим успіхом завдяки своїй дешевизні і поживності. Але навіть Америку (не кажучи про весь світ) підкорили не відразу: аж до 1930-х років в фаст-фуді США домінували лише «франкфуртери» (хот-доги), смажені курчата які розповсюджувалися італійськими іммігрантами та їхня піца. І лише коли канзасець Уолтер Андерсон заснував першу мережу закусочних White Castle і включив в меню дешеві (всього за 5 центів!) Гамбургери — настав їх зоряний час. Застосовувуюча вже в ті роки у американському громадському харчуванні технологія потокового приготування дозволяла витрачати на обслуговування кожного відвідувача менш однієї хвилини. Ну а в 1948 році гамбургери взяв «під своє крило» швидко розвивається McDonald`s і … що, називається, по всьому світу понеслося.

Головний редактор

Якщо вам цікаві новітні розробки в науковій та технічній сфері, підпишіться на електронну версію нашого журналу. smileyТам ви знайдете ексклюзивні матеріали, які не були опубліковані на нашому сайті!