Винайдено «розумний» папір

41748

Якщо обернути таким папером складні й заплутані трубопроводи на великих підприємствах, вона зможе миттєво сигналізувати про витік води і дозволить заощадити до $ 2,8 млрд. на рік, пише Futurity.

Вчені Університету штату Вашингтон винайшли папір, яка може проводити електрику. Її можна використовувати для перемикання, включення і виключення світлодіодного підсвічування. Крім того, вона може служити системою оповіщення у випадках, коли продірявилися труби і потрібно знайти джерело витоку. Особливо це актуально для великих підприємств із заплутаною і багаторівневою системою трубопроводу. Щоб знайти ділянку, на якому сталася поломка, робітникам доводиться витрачати неймовірну кількість часу, сил і грошей — це щороку обходиться фабрикам США в $ 2,8 млрд.

Забавно, що про «сигнальному» властивості паперу вчені дізналися зовсім випадково. Спочатку вони експериментували з целюлозою: вбудовували в деревні волокна наноматеріали з надпровідного вуглецю, після чого виготовляли з них папір за стандартною технологією. На готовий лист впало кілька крапель води, через що вимкнувся світлодіодний індикатор, який показував, що папір «працює» і проводить електрику. Дослідники вирішили, що зіпсували зразок. Але потім листочок висох і стало ясно, що вони винайшли паперову сигналізацію. Виявилося, що коли на лист потрапляє вода, його волокнисті клітини розбухають. Це витісняє наноматеріали на поверхню, що порушує електричне з'єднання між ними. Світлодіодний індикатор відразу ж гасне. Процес цей оборотний, і варто папері висохнути, як її провідникові властивості відновлюються.

«З розвитком технологій ціни на наноматеріали будуть стрімко падати, і з часом наш винахід стане доступним і масовим. Для виготовлення паперу не потрібно придумувати нові технології, а атоми вуглецю можна витягти з будь-якого природного матеріалу, якщо попередньо спалити його і перетворити в деревне вугілля, — говорить провідний автор дослідження Ентоні Дічіара. — Ми вже проводили такі експерименти на банановій шкірці, деревних відходах і навіть фекаліях тварин. Так що, наноматеріали можна виробляти в буквальному сенсі зі сміття». Джерело