Хто винайшов електричну дугу?

то винайшов електричну дугу

Знайома всім електрична дуга знайшла безліч корисних застосувань в сучасному світі: вона використовується в потужних дугових лампах для освітлення, в плавильних металургійних печах, в електрозварюванні та інших областях. Але мало хто знає, що відкрив це явище зовсім не знаменитий Хемфрі Деві в 1808 році, а мало кому відомий російський вчений, ординарний професор фізики Санкт-Петербурзької медико-хірургічної академії Василь Петров — причому зробив це на цілих шість років раніше.

Після закінчення Харківського колегіуму та Санкт-Петербурзької учительської семінарії Василь Петров в 1788 році виїхав на Алтай працювати вчителем фізики в Коливанський-Воскресенському гірничому училищі в Барнаулі, а в 1791 році повернувся в Санкт-Петербург на посаду викладача математики в інженерному училищі при Ізмайловському полку. Ще через два роки його запросила Санкт-Петербурзька медична колегія.

Однак Петров був не тільки блискучим викладачем, який отримав в 1795 році посаду професора фізики в Медико-хірургічної академії, а й справжнім вченим. Особливо його цікавила зовсім нова, тільки зароджується наука про електрику. Ознайомившись з працями піонерів — Гальвані і Вольти, Петров вирішує повторити їх експерименти. Його праця з довгою назвою «Звістка про гальвані-вольтовскі дослідження, які виробляв професор фізики Василь Петров за допомогою величезної особливої батареї, що складалася іноді з 4200 мідних і цинкових гуртків, що знаходиться при Санкт-Петербурзької медико-хірургічної академії» вийшов в 1803 році, всього через три роки після того, як Вольта зібрав перший в світі джерело постійного струму.

Батарея, описана в цій праці, вражала уяву: вона являла собою 2100 з'єднаних послідовно мідно-цинкових гальванічних елементів, укладених в чотири ряди в дерев'яному ящику довжиною 3 м. За допомогою цієї велетенської батареї, напруга якої складало близько 1,7-2 кВ ( вольтметрів тоді не існувало, так що точних даних не залишилося), вченому вдалося виявити в 1802 році дивовижне явище.

Він зауважив, що при розриві ланцюга виникають іскри, став пробувати різні матеріали на провідність і незабаром виявив, що «якщо на скляну плитку будуть покладені два або три деревних вугілля, здатні для твору світлоносних явищ за допомогою гальвані-вольтовской рідини, і якщо потім металевими ізольованими направітелямі, пов’язаними з обома полюсами величезної батареї, наближати один до іншого на відстань від одного до трьох ліній, то між ними виникає дуже яскраве білого кольору світло або полум'я, від якого вугілля швидше або повільніше загоряються і від якого темний спокій досить ясно освітлений бути може».

Описане Петровим явище — це не що інше, як потужна електрична дуга. Саме таке фізичне явище в 1808 році продемонстрував на засіданні Королівського товариства сер Хемфрі Деві, назвавши його «вольтової дугою». Джерело