Вчені про походження земного кисню

атмосферний кисень

Наша планета відрізняється від інших більш-менш знайомих нам небесних тіл тим, що в її атмосфері багато хімічно вільного кисню. Настільки багато, що їм навіть можна дихати.

У загальних рисах зрозуміло, як він туди потрапив: його виділяють рослини, для яких він є побічним продуктом фотосинтезу. Трохи менш зрозуміло, чому його взагалі так багато — в будь-якому вигляді.

Вирішити проблему, чому багато кисню в атмосфері нашої Землі, спробувала група геохіміків з Німеччини. Вчені відтворили ті умови, в яких знаходилися породи земної кори і верхньої частини мантії за часів формування планети мільярди років тому.

Прийнято вважати, що в ті часи поверхню Землі була як мінімум частково розплавлена ​​в результаті безперервного бомбардування астероїдами і кометами. У мантії Землі утворилися гарячі магматичні океани, що досягають глибини до 2500 кілометрів і містять окислене двовалентне залізо (FeO).

Є і більш радикальні сценарії: не так давно ми писали (журнал ВІР, №2 2019 р.) про гіпотезу утворення Місяця з земної магми, яка, за версією авторів гіпотези, в ті часи покривала поверхню планети суцільно.

У своєму досвіді вчені розплавили залізовмісні породи і помістили їх під високий тиск — понад 20 гігапаскалів.

«Це еквівалентно розміщення всієї маси Ейфелевої вежі на об'єкті розміром з м'яч для гольфу», — каже Кетрін Армстронг, провідний автор дослідження.

З'ясувалося, що при такому тиску, відповідному реальних умов у верхній мантії, двовалентний оксид заліза нестабільний. Він розпадається на оксид тривалентного заліза (Fe2O3) і вільне залізо.

Останнє в рідкій магмі мало через короткий час потонути, що, ймовірно, призвело до формування земного ядра і магнітного поля. А Fe2O3 залишився в приповерхневих шарах, що призвело до формування великих запасів кисню, який потім виділявся в атмосферу в результаті безлічі геологічних і біологічних процесів.

Треба зауважити, що FeO присутній в земній корі у вигляді мінералу вюстіта. При низькій температурі він вкрай нестабільний і тому зустрічається дуже рідко. Але те, що він нестабільний ще й при високому тиску, власне, і є новиною.

За матеріалами джерела

Якщо вам цікаві новітні розробки в науковій та технічній сфері, підпишіться на електронну версію нашого журналу. smileyТам ви знайдете ексклюзивні матеріали, які не були опубліковані на нашому сайті!