Екодім з «прозорої деревини»

прозора деревина

Прозора деревина може стати новим матеріалом для будівництва енергоефективних екобудинків.

Три роки тому шведський Королівський технологічний інститут KTH розповів про створення «прозорої деревини», яка позиціонується як більш дешева альтернатива силікатного скла, використовуваного в віконному виробництві і для виготовлення сонячних панелей. Тепер ця ж група вчених перетворила винайдений матеріал в акумулятор теплової енергії.

Початковий варіант прозорої деревини був виготовлений шляхом хімічного видалення лігніну з волокон коркового дерева. Лігнін обладає світопоглинаючими властивостями, і звільнені від нього волокна деревини були з'єднані з преполімеризованним метил-метилакрилатом, інакше відомим як оргскло. Плексиглас змінив відображаючу здатність деревних волокон, зробивши їх прозорими, а дерево, в свою чергу, додало оргсклу нехарактерну для нього міцність.

В ході нового експерименту в прозоре дерево було додано полімер поліетилен гліколь, що володіє властивістю зміни фазових станів. По ряду характеристик цей твердий полімер сумісний з деревом, а також він має властивість акумулювати і віддавати тепло: при нагріванні до 80° С він плавиться і утримує тепло, а при охолодженні віддає енергію і повертає собі твердість і прозорість.

Така прозора деревина може стати новим матеріалом для будівництва енергоефективних екобудинків. У сонячні дні дерев'яні покриття з включеннями поліетилен гліколю абсорбують тепло з вулиці, і температура в приміщенні буде нижче, ніж зовні. Вночі, коли температура опускається, поліетилен гліколь повертається в твердий стан і віддає тепло в приміщення.

Волокно з деревини і поліетилен гліколь — це повністю біорозкладаючи компоненти, тоді як оргскло не підлягає рециклінгу, тому вчені шукають йому заміну серед екологічно нейтральних полімерів, щоб, в кінцевому рахунку, отримати матеріал, який можна буде повністю безпечно утилізувати.

Очікується, що на рівень серійного виробництва продукція з прозорої деревини буде виведена протягом п'яти років.

Джерело

Шановні відвідувачі, дякуємо за можливість спілкування, за інтерес, який ви проявляєте до нашого видання і пропонуємо зробити електронну підписку на журнал "ВІР".smileyПодробиці на сайті http://vir.uan.ua/order